הודעה לעיתונות

אלפים חגגו עשור לפתיחת הגנים המדורגים בחיפה

חיפה ,ישראל ,ה-21 לאוקטובר 2011 -אלפים השתתפו ב'יום הפתוח', שערך המרכז הבהאי העולמי בשיתוף עם עיריית חיפה בחלק התחתון של הגנים הבהאים בחיפה ובמושבה הגרמנית, בחגיגות לציון עשר שנים לפתיחת הגנים המדורגים. בשד' בן גוריון (המושבה הגרמנית בחיפה) התקיימו פעילויות לילדים ולמשפחות, שהתמקדו בנושא שמירת הסביבה. הציבור הרב שהגיע לאירוע השתתף בפעילויות משחק חווייתיות, בבניית כלי מוזיקה ובהקמת שדרת עצים מחומרים ממוחזרים, שהוצבו לאורך המושבה הגרמנית.

יונה יהב ראש העיר חיפה, שהיה גם הוא בין המשתתפים הרבים אמר כי הגנים הבהאים הם המתנה היפה ביותר שקיבלה העיר חיפה, "זה מחמם את הלב לראות אל אלפי האנשים שמבלים פה, עולים ויורדים בגנים הבהאים המרהיבים ויוצרים שדרת ברושים מחומרים ממוחזרים במושבה הגרמנית. זו תמונה ששווה יותר מאלף מילים".

החלק התחתון של הגנים הבהאים, בין הכניסה התחתונה לגנים בקצה המושבה הגרמנית, לכניסה האמצעית בשד' הציונות (הכניסה למקדש הבאב – כיפת הזהב), היה פתוח כל אחר הצהריים והציבור הרב טייל בו בחופשיות. שירות היסעים עמד לרשות הציבור בין שתי הכניסות לגנים – בשד' בן גוריון ובשד' הציונות.

ג'לאל הטאמי, סגן מזכ"ל הקהילה הבהאית הבינלאומית, "אנחנו נרגשים מהתגובה החיובית של הציבור, זו הזדמנות להודות לכל המבקרים הרבים שפוקדים את הגנים הבהאים, מכבדים את המקום ועוזרים לשמור על יופיו וניקיונו. זה נראה אך טבעי לחגוג עשור לפתיחת הגנים, מפני שזהו ציון דרך חשוב. יחד עם זאת, חיפאים רבים זוכרים את הביקורים למקדש הבאב והגנים הסובבים אותו כחלק מילדות אפילו לפני 50 ו-60 שנה. אני יכול להבטיח שאנחנו נעשה כל שביכולתנו כדי שהגנים ימשיכו להיות ירוקים ופורחים לעתיד הרחוק".

לפני כשנתיים, בשנת 2009, נערך אירוע דומה ע"י המרכז הבהאי ועיריית חיפה, לציון ההכרה של ארגון אונסקו באתרים הבהאים כאתרי מורשת עולמית. לאחרונה נבחרו הגנים הבהאים ע"י הציבור כאחד משבעת פלאי ישראל. העיר חיפה והמרכז הבהאי העולמי הצטרפו לאחרונה לרשת בינלאומית של ערי עליה לרגל ירוקות.

מאז פתיחתם של הגנים הבהאים בקיץ 2001, ביקרו בגנים למעלה מ- 7 מיליון איש. במהלך העשור האחרון השתתפו למעלה מ- 1.2 מיליון איש בכ- 28,000 סיורים מודרכים בגנים הבהאים בחיפה. הביקור בגנים הבהאים וההשתתפות בסיורים המודרכים הם ללא צורך בתיאום מראש (מלבד סיורי קבוצות) וללא תשלום.

על מנת לצפות בתמונות של היום הפתוח בגנים בחיפה, הנכם מוזמנים לבקר באתר:
http://www.ganbahai.org.il/open-day/