הודעה לעיתונות

פרוייקט השיחזור של מקדש הבאב בעל כיפת הזהב הגיע לסיומו

חיפה, ישראל, 12 באפריל 2011 – לאחר למעלה משנתיים בהן היה מוסתר, מוסר הלוט ממקדש הבאב, הממוקם על המדרון הצפוני של הר הכרמל בחיפה, ומגלה את יופיו המשוחזר ב-12 לאפריל 2011.

במהלך שלוש השנים האחרונות, המקדש עבר עבודת שיחזור אינטנסיבית בכדי להבטיח את שימורו במאות הבאות. בנוסף לשיפורים חיצוניים נרחבים, הטכנולוגיות המודרניות סייעו לייצוב ושיפור התשתית המבנית של המקדש. מבנה חדש ונסתר מפלדה, חיזוקי בנייה, ועוגנים מסלע שקובעו בתוך ההר, סייעו בהגברת עמידותו אל מול רעידות אדמה.

בניית חדריו הראשונים של המקדש, מקום קבורתו של הבאב – אחד משני השליחים האלוהיים של הדת הבהאית – השולמה לפני למעלה ממאה שנה ב- 1909. בניין זה, בעל הקומה האחת, הורחב מאוחר יותר באמצעות אכסדרה חיצונית, מבנה-על וכיפת זהב. לאחר שהושלמה בנייתם ב- 1953, מבנה-העל וכיפת הזהב היו חשופים לאקלים ולתנאי מזג האוויר של חיפה במשך למעלה מ- 50 שנה, ונזדקקו לניקוי, תיקון ושיחזור זהירים ומקיפים על מנת לשקף את מצבם המקורי.

מקדש הבאב והגנים שלו זכו לתודעה עולמית בשל יופיים והשלווה השורה בהם. ב- 2008, המקדש והגנים הסובבים אותו נרשמו ברשימת המורשת העולמית של אונסק"ו כאתר בעל "חשיבות אוניברסלית ניכרת". בשנה האחרונה בלבד, כ- 760,000 תיירים ומבקרים התקבלו כאן בברכה.

בקבלת פנים חגיגית שנערכה בבוקר הסרת הלוט, נאם ראש עיריית חיפה, עו"ד יונה יהב, בפני קבוצת מכובדי העיר ואורחים, ואמר כי "בשנת 1954, הייתי עד לבניית מבנה-העל של המקדש. לחזות בשיפוצים אלו מרגש אותי מאוד. הם בעלי חשיבות עליונה."

בנוסף לחיזוק מבנה המקדש, כלל הפרויקט ציפוי מחדש בזהב של המרכיבים המאפיינים עלה זהב, החלפת אריחי הרצפה האדומים בתוך המקדש, שיקום המעקות המעוטרים המקוריים, צחצוח דלתות וחלונות העץ והמתכת, התקנת מערכות בקרה חשמליות וסביבתיות, והחלפת אריחי כיפת הזהב.

האריחים שנבחרו לקשט את הכיפה יוצרו על פי הזמנה מיוחדת בפורטוגל ב- 120 צורות וגדלים שונים. כל אריח עשוי מחרסינה טהורה, מצופה שכבות של זיגוג ותמיסת זהב, עם גימור של ציפוי עמיד ביותר.

האריחים עוצבו להיות עמידים לשחיקה פי חמש או שש מהאריחים המקוריים. קרוב ל- 12,000 אריחים כאלה הונחו בזהירות על כיפת הזהב ע"י צוות של עובדים מסורים, בהנהגת בנאי ומקבע אריחים מומחה מניו-זילנד.

מעל 150,000 שעות עבודה הושקעו בהשלמת פרויקט שיקום היסטורי זה, אשר נעשה ברובו ע"י מתנדבים – רבים מהם צעירים – מאוסטרליה, קנדה, סין, אקוודור, גרמניה, הודו, קניה, מונגוליה, הולנד, ניו-זילנד, דרום אפריקה, בריטניה, ארה"ב וונואטו. כולם הוכשרו לעבודה ע"י מומחי שימור מישראל, איטליה, בריטניה וארה"ב.

לצפיה בתמונות של המקדש המשוקם על הר הכרמל, כנסו ל:
http://news.bahai.org/story/shrine-restoration/photographs