הודעה לעיתונות

חיפה ועכו – ביקור דרך הים

הפלגה היסטורית חתמה את אירועי הכרזת האתרים הבהאים בחיפה ובעכו כאתרי מורשת עולמית

חיפה, 3 ביוני 2009 - היום יצאו כ- 200 אנשי רוח, סופרים, משוררים, אקדמאים, עיתונאים ואנשי ציבור אחרים להפלגה מחיפה לעכו. את המוזמנים קיבלו בטרמינל הנוסעים של נמל חיפה ראש העיר חיפה יונה יהב ומזכ"ל הקהילה הבהאית הבינלאומית, אלברט לינקולן.

בדברים שנשא על האוניה, הפתיע ראש העיר את האורחים כשבישר כי הפלגה זו היא הראשונה במסלול הפלגות-תיור חדש בין חיפה ועכו. "לחיפה ולעכו המון מן המשותף ויש לשתי הערים הרבה מאוד מה להציע לתיירים ומטיילים" אמר יהב. "אני בטוח שגם חיפה, גם עכו וגם הבהאים יהנו משיתוף הפעולה הזה".

ההפלגה הדגישה את הקשר ההיסטורי בין הערים חיפה ועכו והיוותה תזכורת גם להגעתו בשנת 1868 של בהא-אללה, הנביא המייסד של הדת הבהאית, כגולה וכאסיר, והפלגתו מחיפה לעכו. מאז אותה תקופה קיים עבור הבהאים קשר רוחני הדוק בין שתי הערים.

במהלך ההפלגה, נהנו המוזמנים מהרצאה בנושא הקשר של הבהאים לחיפה ולעכו, מפרופ' משה שרון, ראש הקתדרה ללימודים בהאים באונ' העברית בירושלים. בהמשך, קיבלו הסבר מפורט בנושא ההכרה של אונסקו באתרי הבהאים כאתרי מורשת עולמית, מפיו של פרופ' מייקל טרנר, ראש הועדה הישראלית למורשת עולמית. הגב' ברכה סלע, מזכירת העיר חיפה, הנחתה את האירוע.

בהגיעם לעכו, השתתפו האורחים בביקור מודרך קצר בעיר העתיקה. משם המשיכו לביקור שנערך באתר בהג'י שבצפון עכו לציון ההכרזה של אונסקו על אתרי הבהאים כאתרי מורשת עולמית.

בקבלת הפנים בבהג'י, בירך ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, את האורחים ואת המארחים הבהאים, "כמי שעירו הוכרה כאתר מורשת עולמית, אני יודע כי הכרה באתר ע"י אונסק"ו איננה רק בגלל יחודו של המקום, אלא בעיקר גם בגלל האנשים שעומדים מאחוריו. הבהאים הם אנשים מיוחדים, נעימים, תרבותיים, זן שכמעט נכחד מהעולם. אנחנו אוהבים אותם ומחזקים אותם", אמר לנקרי.

פתחי פוראני, סגן ראש העיר חיפה, העלה על נס את מרקם היחסים הטובים בין קבוצות האוכלוסיה השונות בעיר חיפה – יהודים וערבים, נוצרים, מוסלמים ובהאים. פוראני שיבח את ראש העיר חיפה, יונה יהב, ואת מנהיגות העיר, על כך שבהסכם הקואליציה של מועצת העיר נכלולו סעיפים העוסקים במחויבות לשוויון ולדמוקרטיה, בצד דחייה של כל צורה של גזענות.

פרופ' שבח וייס, יו"ר הכנסת לשעבר, נזכר בחוויותיו כילד שביקר במקדש הבהאי בחיפה. "יש לי קשר של זהב עם הקהילה הבהאית" אמר וייס, "אחי, ד"ר אהרון וייס, שימש בצעירותו כמנהל קבוצת העבודה שהתקינה את רעפי הזהב על כיפת המקדש הבהאי בחיפה".

אלברט לינקולן, המזכיר-הכללי של הקהילה הבהאית הבינלאומית, אמר כי שתי הערים, חיפה ועכו, חשובות לבהאים וקשורות קשר הדוק להסטוריה הבהאית. מטרת ההפלגה הייתה להעצים את חשיבות הקשר בין שתי הערים ולחזק אותו לתועלת התושבים, כמו גם לתועלת מבקרים ועולי רגל בהאים.