הודעה לעיתונות

שיקום סימן ההיכר של חיפה

חיפה, 23 נובמבר 2008: השבוע החלו עבודות הכנה לקראת שיקום ושיפוץ סימן ההיכר הבולט של העיר חיפה, מקדש הבאב (כיפת הזהב) שבמרכז הגנים הבהאים בחיפה.המקדש יעבור שיקום מלא ויסודי להבטחת יציבותו ולשימור יופיו לעוד שנים רבות. ההכנות שהחלו השבוע נועדו לאפשר את תחילת העבודה בינואר 2009. החל מחודש מאי או יוני 2009, יכוסה המבנה בפיגומים וביריעת הגנה למשך כשנתיים.

"אנו מודעים היטב לחשיבותו של אתר זה לתיירות", אמר המזכיר הכללי של הקהילה הבהאית העולמית, מר אלברט לינקולן, "וננקוט באמצעים מיוחדים על מנת לוודא שהמקדש יהיה פתוח לעולי רגל בהאים ולציבור הרחב במשך כל תקופת העבודות, מלבד בחודשי הקיץ (יולי עד אוקטובר). למעשה, הסידורים שננקטו על מנת לאפשר גישה רציפה למקדש הנם אחת הסיבות לפרק הזמן הארוך שיימשכו העבודות. אנו בטוחים כי בתום העבודות כולם יהיו מרוצים ממראהו המחודש של המקדש ומקווים שהציבור יתאזר בסבלנות עד לסיומן".

המבנה העילי של המקדש מורכב ממערך של עמודים התומכים במרפסת מתומנת ובה צוהרים ועליה מבנה גלילי וכיפה מחופה אריחי קרמיקה מצופים זהב. מבנה זה הוקם בין השנים 1948 עד 1953, מגרניט ושיש שנחצב וסותת באיטליה, בתקופה בה איטליה הייתה עדיין בתהליכי שיקום לאחר מלחמת העולם השנייה.

כיום, 55 שנה לאחר השלמתו באוקטובר 1953, זקוק מבנה המקדש לטיפול יסודי, הכולל חיזוק מבני כנגד רעידות אדמה, שיקום עבודות האבן, החלפת אלמנטים מברזל בפלדת אל-חלד, שדרוג מערכת החשמל וחידוש אריחי הכיפה. עיצובו, ייעודו ומראהו הכללי של המקדש לא ישתנו לאחר השלמת העבודות.

פרויקט השיקום כולו ימשך כארבע שנים, ויספק עבודה לקבלנים ישראלים ולכ-50 פועלים במהלך השיפוץ, בנוסף למתנדבים הבהאים שיתרמו את שירותיהם. עלות הפרויקט מוערכת בכ- 25 מיליון ש"ח, והוא ימומן במלואו על ידי תרומות מקהילות בהאיות ברחבי העולם.