הודעה לעיתונות

האתרים הבהאים זכו להכרת אונסקו כאתרי מורשת עולמית

קוויבק, קנדה, 8 יולי 2008 (BWNS ) – בכינוס של ועדה מטעם האומות המאוחדות בקנדה הוחלט כי שני המקדשים הבהאים בישראל מייצגים "ערך אוניברסלי יוצא מן הכלל" ולפיכך יש לראות בהם חלק מן המורשת התרבותית של האנושות.

משמעות החלטתה של הועדה למורשת עולמית של אונסקו היא כי שני האתרים הקדושים ביותר עבור הבהאים – מקום קבורתם של מייסדי הדת – יצטרפו לרשימה של אתרים בינלאומיים מוכרים כגון החומה הסינית, הפירמידות, הטאג' מהאל וסטונהנג'.

רשימת אתרי המורשת העולמית כוללת גם אתרים בעלי חשיבות דתית עולמית כמו הוותיקן, העיר העתיקה בירושלים, והשרידים של פסלי בודהה בבמיאן, אפגניסטן, שנהרסו לאחרונה.

המקדשים הבהאים הנם האתרים הראשונים הקשורים למסורת דתית מן התקופה המודרנית אשר נוספו לרשימה, עליה אמון אונסקו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האומות המאוחדות.

שני המקדשים, האחד סמוך לאתר המורשת העולמית של עכו העתיקה והשני על הר הכרמל בחיפה, מהווים את מקום קבורתם של בהא-אללה ושל הבאב, שני מייסדיה של הדת הבהאית.

הבהאים מאמינים כי בהא-אללה והבאב היו שליחים של האל; אתרי קבורתם מהווים מוקד לעליה לרגל עבור הקהילה הדתית המונה כחמישה מיליון מאמינים. מקדש בהא-אללה הינו נקודת המיקוד אליה מכוונים בהאים בכל רחבי העולם את תפילותיהם, ובכך מעניקים לו חשיבות הדומה לזו של הכותל המערבי עבור יהודים, או לזו של הכעבה במכה עבור מוסלמים.

בהא-אללה, אשר נולד באיראן, הוגלה ב-1868 לעכו, שהיתה אז חלק מן האימפריה העות'מנית, ושם נפטר בשנת 1892. הבאב הוצא להורג באיראן בשנת 1850, ושרידיו הועברו מאוחר יותר לקבורה בחיפה.

שני האתרים נמצאו ראויים לציון בזכות הגנים המרהיבים המקיפים אותם, המשלבים אלמנטים עיצוביים מתרבויות רבות. בנוסף לעולי רגל בהאים, הם מושכים מאות אלפי מבקרים ותיירים בכל שנה.

"אנו מברכים על ההכרזה של אונסקו, המדגישה את חשיבותם של האתרים המקודשים לדת הבהאית, שבמהלך 150 השנים האחרונות הפכה מקבוצה נרדפת במזרח התיכון לקהילה בינלאומית נרחבת עם מאמינים בכל רחבי העולם", אמר אלברט לינקולן, המזכיר הכללי של הקהילה הבהאית העולמית.

רשימת אתרי המורשת העולמית נוסדה על ידי אונסקו בשנת 1972 על מנת לזהות, להגן ולשמר אתרי "מורשת תרבותית וטבעית שיש בה ערך אוניברסאלי יוצא מן הכלל". עד כה חתמו כ- 184 מדינות על האמנה למורשת עולמית, המגדירה את אמות המידה הכלליות לבחירת האתרים שיכללו ברשימה, ולמעלה מ- 850 אתרים הוכרו, כולל אתרי טבע כמו שמורת סרנגטי במזרח אפריקה ושונית המחסום הגדולה באוסטרליה.

הוועדה למורשת עולמית מורכבת מ-21 מדינות החתומות על האמנה למורשת עולמית. הוועדה נפגשת פעם בשנה בארצו של יו"ר הוועדה. השנה יו"ר הוועדה היא ד"ר קריסטינה קמרון מקנדה. הכינוס נערך בקוויבק - בעצמה אתר מורשת עולמית - במקביל לחגיגות יום השנה ה- 400 לעיר.

קישורים: